Zioła – jak założyć domową zielarnię w doniczkach?
Zioła to rośliny, które dzięki zawartym związkom mają działanie lecznicze. Znane są od wieków i mimo rozwoju farmakologii chętnie stosowane do dziś. Ty też możesz założyć swoją małą zielarnię, nawet mieszkając w bloku. Wystarczy parapet, doniczki i nasiona. Artykuł ten właśnie będzie dotyczył tego tematu. Dowiesz się, jak sadzić i pielęgnować zioła w doniczkach, a także poznasz gatunki ziół, które doskonale nadają się do takich warunków.
W doniczce możesz wyhodować praktycznie każdą roślinę ziołową. Jeśli jednak chcesz stworzyć w jednej doniczce kompozycję ziół, musisz upewnić się, że mają one podobne wymagania wzrostu. Na przykład jedne rośliny potrzebują więcej wody niż inne, jedne są wybredne jeśli chodzi o nasłonecznienie. Warto poznać te parametry, aby cieszyć się ziołami o jak najlepszych właściwościach.
Zioła – planowanie hodowli
Możesz wyhodować dowolną liczbę ziół w jednej doniczce, jeśli mają te same lub bardzo zbliżone preferencje dotyczące słońca, wody i gleby. Na przykład rozmaryn lubi gorące i suche warunki, podczas gdy pietruszka potrzebuje stałej wilgoci. Dlatego one nie będą razem dobrze się rozwijać.
Pamiętaj również, że zioła mogą służyć jako element dekoracyjny w ogrodzie kontenerowym, dodając pięknego wyglądu i zapachu, w połączeniu z roślinami jednorocznymi lub bylinami. Jednak zawsze należy pamiętać, aby łączyć rośliny o podobnych wymaganiach.
Wybór pojemnika na zioła
Jako pojemnika na zioła można użyć praktycznie wszystkiego, o ile ma dobry drenaż. Większość ziół nie ma skomplikowanych i dużych systemów korzeniowych, więc pojemniki te nie muszą być duże. Dotyczy to w szczególności ziół, które nie potrzebują bardzo dużo wody. Jednak należy pamiętać, że mała doniczka to również mniej gleby. W praktyce oznacza to, że masz mniejszy margines błędu, jeśli chodzi o przelanie rośliny.
Niektóre zioła kwitną w pojemnikach samonawadniających, ponieważ lubią stały dostęp do wody. Rośliny takie to na przykład szczypiorek, majeranek, pietruszka, mięta. Inne zioła takie jak oregano, tymianek, rozmaryn, bazylia lubią wysychać pomiędzy jednym podlaniem a kolejnym.
Zioła – sadzenie i pielęgnacja
Do rozwoju ziół potrzebna będzie wysoka jakoś podłoża, które zapewni odpowiedni drenaż. Ta gleba połączona z otworami drenażowymi w pojemniku sprawi, że nie przelejesz ziół. Co więcej, większość ziół potrzebuje dobrego nasłonecznienia przez około 6-8 godzin dziennie. Jeśli chodzi o nawóz, to rośliny ziołowe bardzo go nie potrzebują. Niektóre zioła w ogóle nie lubią nawozu i jeśli przesadzimy z jego ilością, roślina będzie niesmaczna (np. tymianek, oregano).
Zbieranie ziół
Ogólna zasada dotycząca zbioru ziół jest taka, że im więcej zbierasz, tym więcej dostaniesz. Ponadto większość roślin zielarskich należy przyciąć, aby były bardziej krzaczaste i dobrze uformowane. Zawsze jednak dostosuj swoje zbiory do wzorca wzrostu rośliny. Na przykład liście bazylii należy zbierać regularnie, a pąki kwiatowe usuwać. Bazylii nie należy całkiem wycinać.
Pod koniec sezony wegetacyjnego można wnieść do domu wiele pojemników z ziołami pod warunkiem, jeśli w domu jest dobre nasłonecznienie. Niektóre rośliny zielarskie są łatwiejsze do utrzymania w pomieszczeniach zimą niż inne, chociaż warto spróbować przetrzymać każde zioła zimową porą.
Jeśli wyhodowałeś więcej ziół, niż potrzebujesz dla siebie, warto dać je znajomym, rodzinie w prezencie. Możesz również zrywać zioła i tworzyć ziołowe bukiety, które pięknie się prezentują na stole.
Suszenie ziół
Zioła najlepiej suszyć na słońcu. Nie tracą wówczas właściwości zdrowotnych i są pachnące. Możesz rozłożyć je na płasko na stole czy ziemi w nasłonecznionym miejscu. Najlepiej zrobić to na przenośnym podłożu (tacka, materiał), aby w razie potrzeby (gdy słońce się przemieści) móc je łatwo przenieść. Można je również związać i powiesić ogonkami do góry. Niektórzy suszą zioła również w piekarniku, jednak są one mniej aromatyczne.
Zioła – rodzaje ziół, które łatwo wyhodować w doniczkach
MIĘTA
Mięta ma to do siebie, że bardzo szybko się w ogrodzie rozrasta. Dlatego sadzenie mięty w doniczkach rozwiązuje ten problem, gdyż ograniczamy poszerzenie powierzchni.
Ekspozycja na słońce: pełne słońce, ale częściowo zacienić
Gleba: wilgotna
SZAŁWIA
Doskonały dodatek do kuchni. Wymaga dużo przycinania, ale przesadzać ją należy co 3 lata. Szybko wysycha.
Ekspozycja na słońce: pełne słońce, ale częściowo zacienić
Gleba: sucha lub średnio wilgotna
ROZMARYN
Doskonale wysycha i utrzymuje bogaty smak przez całą zimę. Nie przyciąga bardzo owadów.
Ekspozycja na słońce: pełne słońce
Gleba: piaszczysta
BAZYLIA
Lubi mieć dużo wody, aby zachować mięsiste łodygi i miękkie liście. Podatna na pleśń. Wspaniały dodatek do potraw.
Ekspozycja na słońce: pełne słońce
Gleba: dobrze przepuszczalna
TYMIANEK
Wymaga minimalnego podlewania. Ma piękne fioletowe kwiaty. Mało wymagająca roślina, jednak po kilku latach staje się zdrewniała i należy ją wyrzucić.
Ekspozycja na słońce: pełne słońce
Gleba: sucha, mało wilgotna
Podsumowując, prowadzenie ogródka ziołowego w domu nie jest trudne. Zioła doskonale działają na różne dolegliwości, więc warto je poznać. Nie są bardzo wymagające, a korzyści z uprawy i satysfakcja są ogromne.