Złudzenie ponadprzeciętności

Często można usłyszeć o tym, że poczucie własnej wartości jest ważne. Nikt tego nie neguje, ale trzeba też pamiętać, że przesadzić możemy w różne strony.

O pewnym złudzeniu

Czy nie może być tak, że ktoś ma o sobie zbyt dobre zdanie? Oczywiście może i co najważniejsze, możemy rozmawiać o złudzeniu ponadprzeciętności.

Prawdopodobnie wiele osób zadaje sobie pytanie, co to takiego? Dokładna odpowiedź jest trudna, aczkolwiek sporo zdradza nazwa. Krótko mówiąc, mamy do czynienia z czymś, co nie jest zgodne z prawdą. Z drugiej strony wypada jednak spojrzeć na sytuację dokładniej – złudzeniem ponadprzeciętności jest błąd poznawczy, który objawia się skłonnością (czyli mowa o czymś częstym) do przeceniania umiejętności i cech. Warte podkreślenia jest również to, że wszystko odbywa się w stosunku do innych ludzi. Można też dodać, że mowa o zjawisku obserwowanym na różnych płaszczyznach – możemy mówić choćby o inteligencji czy cechach charakteru. Ponadto to nie jest jedyna iluzja dotycząca swojej osoby, ale zostawmy to. Jak się można też domyślić, złudzenie ponadprzeciętności pojawia się często, gdy człowiek ma dokonać oceny w ważnych wymiarach.

Niewykluczone, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czym jest błąd poznawczy? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – chodzi o wzorzec nieracjonalnego postrzegania rzeczywistości. Co więcej, wzorzec ten może mieć wpływ na postawy, emocje, rozumowanie lub zachowania. Dobrze też wiedzieć, że badaniem błędów poznawczych zajmują się nauki społeczne.

Warte zapamiętania jest również to, że nie chodzi w tym momencie o jakieś sugestie – po prostu zastanówmy się nad sobą.