Czym jest trauma?
Jeżeli o czymś mówi się często, wydawać by się mogło, że wszystko powinno być jasne. Rzeczywistość przedstawia się jednak trochę inaczej – dowodem na to jest choćby wiedza o traumie.
O co chodzi?
Gdyby ktoś nie wiedział, traumę można zdefiniować jako bardzo silne przeżycie. Można też powiedzieć, że jest to ekstremalny stres. Za przykład może posłużyć choćby dramatyczny widok (jaki by nie był). Do objawów traumy możemy zaliczyć np. odrętwienie psychiczne czy szok.
Warte podkreślenia jest również to, że trauma może kojarzyć się z czymś nagłym i strasznym. Takie skojarzenie jest jak najbardziej zrozumiałe, aczkolwiek nie oznacza to tego, że jest tylko jedna możliwość. Znaczenie mogą mieć także łagodniejsze bodźce! Oczywiście pod warunkiem, że dany bodziec występuje często.
Jakie skutki?
Dobrze też odpowiedzieć sobie na pytanie, o jakich skutkach możemy mówić? Można przypuszczać, że dla wielu osób jest to dyskusyjny temat i co najważniejsze, nie ma w tym nic dziwnego. Traumatyczne zdarzenia mogą zostawiać przeróżne piętno i co równie istotne, duże znaczenie mają zasoby konkretnej osoby. Świetnym przykładem uwarunkowania biologiczne.
Warto też pamiętać o tym, że z traumatyczną sytuacją można zetknąć się więcej niż raz w życiu. W perspektywie skutków brzmi to groźnie, ale realia są bardziej skomplikowana, niż może się zdawać. Krótko mówiąc, nie każda traumatyczna sytuacja odciska piętno na psychice. Skoro już przy tym jesteśmy, dobrze pamiętać, że gatunek ludzki został wyposażony w mechanizmy, które ułatwiają radzenie sobie z trudnymi okolicznościami. Jeżeli potrzebujesz jakichś konkretów, wystarczy chwilę się zastanowić (przykładów nie brakuje).