Przyjaźń z osobą introwertyczną

Przyjaźnisz się z osobą, która jest introwertyczna? W pewnych sytuacjach odnosisz wrażenie, że ta relacja bardzo szybko się zakończy? Przyjaźń z introwertykami nie jest łatwa, ale nie jest to coś, co powinno zniechęcać (w końcu zawsze chodzi o człowieka).

Osoba introwertyczna

Przede wszystkim należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, o kim mowa? Za introwertyków określa się osoby nieśmiałe i samotne, ale realia przedstawiają się nieco inaczej. Możemy mówić o częstym stereotypie, który sprawia, że rzeczywisty portret psychologiczny tych osób jest silnie zniekształcony.

Ważne jest choćby to, że introwertycy zostają na uboczu, gdyż czują niechęć do społecznej stymulacji (nie ma lęku przed oceną społeczną). Pod uwagę trzeba też brać powściągliwość i opóźnione reakcje organizmu. Istotne jest także to, że opóźnione reakcje organizmu dotyczą sytuacji stresowych. Warto również wiedzieć, że mowa o kimś, kto potrafi bardzo dobrze słuchać, ale tylko, gdy rozmawia z jedną osobą. Kiedy ludzi jest więcej, możemy mówić o osobie, która nie potrafi się odnaleźć.

O czym pamiętać przyjaźniąc się z osobą introwertyczną?

Trzeba też sobie wyraźnie powiedzieć, że nie ma jakiegoś zbioru zasad mówiącego o tym, jak należy postępować z osobą introwertyczną. To znaczy, można coś takiego stworzyć, ale czy taki zbiór zasad będzie mieć sens? Introwertycy mają swoje cechy charakterystyczne, ale każda osoba jest wyjątkowa.

Gdyby jednak komuś zależało na wskazówkach, duże znaczenie ma choćby uszanowanie potrzeby samotności. Nie chodzi o zrozumienie – chodzi o odpowiednie podejściepotrzeby obu stron są tak samo istotne. Dobrym przykładem jest także unikanie zapraszania obcych osób. Problem stanowi nawet dzwonienie! Kiedy chcemy z kimś się porozumieć, dzwonienie jest dość częste (co zrozumiałe), ale tak się składa, że telefon to wróg wielu introwertyków. Warto także pamiętać o braku wylewności – introwertycy to ludzie wrażliwi ze schowanymi uczuciami.

Oczywiście wskazówek da się wymienić więcej, ale poprzestańmy na tym, co znalazło się w tekście. Jak można zauważyć, sprawa jest trudna i prosta zarazem – trzeba poczuć się jak osoby introwertyczne. Można też powiedzieć, że chodzi o unikanie sytuacji, w których introwertycy się stresują.