Domowy zakwas na żurek – krok po kroku

żurejk zakwas

Photo by Free-Photos/ Pixabay

Żurek to tradycyjna polska zupa, uwielbiana przez miliony Polaków. Nazwa żurek pochodzi od słowa „sauer”, które w tłumaczeniu z jęz.niem. oznacza kwaśny. Może być podawany zarówno na co dzień, jak i na święta. Przyrządzany jest na bazie bulionu\wywaru mięsnego. Tradycyjne dodatki do żurku to biała kiełbasa i boczek. Na Wielkanoc ewentualnie do zupy możemy dodać jajko na twardo, a na Boże Narodzenie – grzyby.

Zakwas na żurek to podstawowy składnik, bez którego niemożliwie wyobrazić sobie pysznej kwaśnej zupy. Możesz go kupić w sklepie albo przyrządzić samodzielnie. Samodzielnie przygotowany zakwas można wykorzystać od razu do przygotowania zupy. Możesz też przelać do słoja i wstawić do lodówki.

Zakwas na żurek: krok po kroku

Zakwas na żurek to sfermentowana mieszanka mąki razowej (żytniej) i wody. Do fermentacji dochodzi pod wpływem działania bakterii mlekowych. Przygotowanie zakwasu w domu jest proste i mało kłopotliwe.

Składniki:

  • 1 szklanka (albo 5-6 łyżek) mąki żytniej z pełnego ziarna (typ 2000);
  • 500-700 ml ciepłej, przegotowanej wody (3-4 szklanki);
  • 4-5 ząbków czosnku;
  • 3 liści laurowe;
  • 5-10 ziaren ziela angielskiego;
  • można też dodać kilka ziarenek pieprzu czarnego.

Jak przygotować:


  1. Na początku musimy wsypać mąkę razową do słoika. Może to być słoik jednolitrowy, poprzednio umyty i wyparzony.
  2. Następnie stopniowo wlewamy ciepłą, przegotowaną wodę. Pamiętaj, aby cały czas mieszać łyżką mąkę, by dobrze się rozpuściła.
  3. Czosnek, który należy obrać i zmiażdżyć wraz z pozostałymi przyprawami wrzucamy do słoika. Całość dokładnie wymieszać.
  4. Słój przykrywamy gazą\lnianą ścierką\papierowym ręcznikiem. Nie zakręcaj słoika, bo zakwas do wymiany gazów potrzebuje dostępu powietrza.
  5. Słoik odstawiamy na 5-7 dni w ciemne, ciepłe miejsce (temperatura 22-24° Celsjusza). Pamiętaj o tym, by codziennie zamieszać go drewnianą łyżką.
  6. Aby przyśpieszyć proces fermentacji, można dodać łyżkę zakwasu na chleb albo sok z kiszonych ogórków.
  7. Gdy zakwas ma ładny kwasowy zapach, to oznacza, że jest już gotowy.
  8. Przelewamy zakwas do butelki czy słoika i wstawiamy do lodówki. Gotowy zakwas można przechowywać przez ok. 14 dni.

Smacznego!