Olej rzepakowy – naturalnie zdrowy wybór
Rzepak to nie tylko idealne tło do zdjęć, które na przełomie kwietnia i maja królują na portalach społecznościowych. Jest rośliną o wielu cennych właściwościach. Warto poznać choć niektóre z nich, aby przekonać się, dlaczego olej rzepakowy jest tak popularny i uniwersalny.
Czym jest olej rzepakowy?
Olej rzepakowy jest olejem wytwarzanym z wytłaczanych nasion rzepaku. Jako jeden z najlepszych olejów dla zdrowia serca, olej rzepakowy zawiera mniej tłuszczów nasyconych niż jakikolwiek inny z powszechnie używanych olejów. A redukowanie tłuszczów nasyconych pomaga obniżyć poziom cholesterolu.
Zalety oleju rzepakowego
Olej rzepakowy jest bogaty w korzystne dla zdrowia tłuszcze nienasycone. Ma w swoim składzie kwas tłuszczowy omega-3 – kwas alfa-linolenowy (ALA). Zawiera go więcej niż jakikolwiek inny olej, z wyjątkiem oleju lnianego. Kwas ten jest szczególnie ważny w naszej diecie, ponieważ organizm nie jest w stanie go wytworzyć. Jak wynika z badań, ALA może wspomagać ochronę serca dzięki oddziaływaniu na ciśnienie krwi, cholesterol i stany zapalne.
Wartości odżywcze oleju rzepakowego
Oprócz dużej ilości tłuszczów omega-3, olej rzepakowy jest również bardzo bogaty w zdrowe tłuszcze jednonienasycone. Jeszcze jedna zaletą, o której warto wspomnieć, jest fakt, że olej rzepakowy zawiera fitosterole, czyli cząsteczki, które zmniejszają wchłanianie cholesterolu w organizmie.
Jeśli chodzi o tłuszcze nasycone, olej rzepakowy ma ich najmniej w porównaniu z innymi olejami:
- Olej rzepakowy – 7%;
- Olej słonecznikowy – 9%;
- Olej kukurydziany – 13%;
- Oliwa z oliwek – 14%.
Niezastąpiony w kuchni
Często zastanawiamy się, jaki olej do smażenia będzie najlepszym wyborem? Z uwagi na delikatny smak, wysoką temperaturę dymienia i płynną konsystencję, olej rzepakowy jest jednym z najbardziej popularnych i wartościowych olejów wykorzystywanych w kuchni. Nadaje się do wielu potraw i metod gotowania, np.:
- Jako olej do smażenia, gotowania, grillowania i pieczenia;
- W sosach sałatkowych, dressingach i marynatach;
- Do smarowania naczyń do pieczenia;
- Jako zamiennik twardych tłuszczów (takich jak margaryna i masło) w wielu przepisach.
Przyjaciel skóry i włosów
Olej rzepakowy, podobnie jak wiele olejów roślinnych, jest bogaty w witaminę E, zwaną witaminą młodości, która z wielu powodów jest niezbędna dla organizmu. Jest ona bardzo dobrym przeciwutleniaczem i pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Pozwala utrzymać skórę elastyczną i gładką, zwiększyć tempo gojenia się ran, zmniejszyć widoczność plam, zmarszczek i śladów po trądziku. Wolne rodniki, które witamina E neutralizuje, są jednymi z najbardziej szkodliwych substancji w organizmie. Wpływają na wygląd skóry, więc olej rzepakowy jest doskonałym wyborem, jeśli chcemy długo wyglądać młodo i pięknie. Olej rzepakowy jest także powszechnie stosowany jako środek do pielęgnacji włosów. Pomaga zapobiegać łupieżowi, nadaje włosom połysk i przyspiesza ich wzrost.
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Niewielka ilość cholesterolu i duża ilość wartościowych przeciwutleniaczy zawartych w oleju rzepakowym pomaga w prawidłowej przemianie materii. Dzięki temu nasz organizm nie jest ospały, nie tracimy energii z powodu spowolnionego krążenia lub przeciążonego układu sercowo-naczyniowego. Aby zwiększyć świadomość dotyczącą jego wspaniałych właściwości, stworzono kampanię edukacyjno-promocyjną „Olej rzepakowy skarbem Europy”.
Olej rzepakowy jako konkurent oliwy z oliwek, znanej ze swoich prozdrowotnych właściwości, nie bez przyczyny zwany jest „oliwą Północy”. Co ciekawe, olej rzepakowy zawiera większą ilość kwasów Omega-3 niż oliwa. Dlatego też warto, by był częstym gościem w naszych domach.