Pierwszoklasista w szkole jak przygotować dziecko do nowej życiowej roli?

Rozpoczęcie nauki w szkole to ogromna zmiana dla dziecka. Junior musi odnaleźć się w nowej roli. Dotychczas był przecież przedszkolakiem, a teraz staje się uczniem. Trafi do nowego miejsca gdzie spędzi aż 8 lat. Co robić, aby dziecko chciało iść do szkoły i traktowało ten etap jako nową pasjonującą przygodę?

Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły?

Jeśli masz wcześniej możliwość zabierz dziecko na drzwi otwarte organizowane w szkole, do której będzie uczęszczał przyszły uczeń. Szkoły najczęściej organizują takie spotkanie zimą jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej rekrutacji. Twoje dziecko będzie miało okazję zobaczyć wnętrze budynku, poznać przyszłych wychowawców oraz poczuć klimat szkoły.

Nigdy nie przedstawiaj szkoły dziecku negatywnie. Podkreślając, fakt, że będzie miał teraz nowe obowiązki i mniej czasu na zabawę możemy je tylko zniechęcić. Postaraj się przedstawiać nowy etap w życiu dziecka w sposób pozytywny.

Jeśli Twoje dziecko źle znosi zmiany i bardzo długo zajmuje mu zawieranie nowych przyjaźni postaraj się, aby znalazło się w klasie z najlepszym kolegą bądź koleżanką, którą zna z przedszkola lub innego miejsca.

Wybierzcie się wspólnie na zakupy po wyprawkę szkolną

Większość dzieci cieszy, że rozpocznie naukę w szkole. Czują się przez to bardziej dorośli i dojrzalsi. Podoba im się ta cała otoczka. Kupowanie plecaka, przyborów szkolnych i zeszytów to wielka frajda dla pierwszoklasistów. Pozwól dziecku wybrać pierwszy w życiu tornister. Może być z ulubionym bohaterem, albo z motywem, który zgadza się z zainteresowaniami pierwszoklasisty.

Ucz dziecko samodzielności

Naukę samodzielności najlepiej rozpocząć już w zerówce. Można powoli pozwalać dziecku samemu wybierać strój i się ubierać. Uczyć sprzątania po sobie zabawek, książek czy kolorowanek. Można też spróbować nauczyć je wiązania sznurowadeł.

Przygotuj pokój dziecka do nauki

Zagospodaruj miejsce do odrabiania lekcji w pokoju dziecka. Przyda się biurko oraz krzesło z możliwością regulacji oparcia. Lampka nocna oraz szafka na książki i zeszyty również są niezbędne.