Robaki do jedzenia – pyszna alternatywa dla mięsa?

Jadalne robaki nie są już tylko ciekawostką, lecz realną alternatywą dla mięsa i ryb. Niektórzy upatrują w nich nawet przyszłości żywienia – są tanim i dobrym źródłem składników odżywczych. Czy rzeczywiście mogą być smaczne i pożywne? Przeczytaj i dowiedz się więcej o jadalnych owadach oraz ich zaletach!

Jadalne robaki są pełne smaków i aromatów!

Gdzie można kupić robaki do jedzenia? Okazuje się, że stają się coraz częściej elementem oferty znanych marketów. Odpowiednio wyselekcjonowane produkty z owadów kupione w znanym markecie są świetnym sposobem na zapoznanie się z tymi nietypowymi przysmakami. Jeśli szukasz tego typu produktów, to koniecznie zapoznaj się z ofertą sieci Kaufland https://www.kaufland.pl/asortyment/artykuly-tematyczne/moc-smaku-w-robaku.html.

Jak smakuje jadalny robak? To w dużej mierze zależy od gatunku. Jednym z najczęściej hodowanych w celu konsumpcji przez człowieka owadów jest świerszcz. Usmażony w całości przypomina w smaku dobrze wysmażone mięso. Często jednak stosuje się mąkę z tych owadów, zamiast wykorzystywać je w całości. Sprawia to, że coraz częstszym widokiem w sklepach jest pieczywo lub gotowe dania z dodatkiem świerszczy.

Innymi często wykorzystywanymi w produkcji żywności owadami są różnorakie larwy. Często są one bardzo tłuste, co sprawia, że nie trzeba dodawać do nich oleju lub oliwy. Wiele osób twierdzi, że podsmażone na patelni smakują bardzo podobnie do skwarków! To szczególnie dobra wiadomość dla osób, które lubią ich smak, a nie mogą lub nie chcą jeść wieprzowiny.

Kupując robaki do jedzenia dbasz o zdrowie i środowisko

Jadalne owady są świetnym źródłem wielu składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Świerszcze obfitują w białko, które jest niesłychanie ważne w budowaniu masy mięśniowej i dostarczaniu nam odpowiedniej dawki energii. Larwy są z kolei bogatym źródłem tłuszczów oraz (w przypadku niektórych odmian) żelaza!

Dlaczego wybierać owady? Przewaga jadalnych robaków nad mięsem z punktu widzenia ludzkiego zdrowia polega m.in. na tym, że zawierają o wiele mniej cholesterolu. Ekologicznych przesłanek jest jeszcze więcej – owady są o wiele tańsze w hodowli, nie produkują tylu gazów cieplarnianych i nie zajmują tak dużej powierzchni. Utrzymanie stada zwierząt hodowlanych wymaga też nieporównywalnie więcej czasu i wysiłku. Ilość paszy potrzebnej dla prawidłowego rozwoju ssaków pociąga za sobą potrzebę przekształcenia dużej części środowiska naturalnego w pola uprawne. Hodowla np. świerszczy minimalizuje wynikające z tego powodu problemy.

Dlaczego zatem czasem niechętnie patrzymy na jadalne robaki? To w dużej mierze kwestia kulturowa. Kojarzą się one z brudem i chorobami, oczywiście niesłusznie. Z biologicznego punktu widzenia, różnic między powszechnie spożywanymi krewetkami, a wieloma gatunkami owadów nie ma wcale tak wiele. Pochodzące z renomowanych hodowli świerszcze są równie bezpieczne dla zdrowia, co dobrej jakości wieprzowina.

Być może okaże się, że owady już niedługo na stałe zagoszczą na Twoim talerzu. Na pewno warto ich spróbować, bo liczba zalet ich spożywania jest naprawdę imponująca!